Ile RAM-u do gier?
grudnia 29, 2020Umówmy się – jeśli myślisz, że Twoje 8GB RAM-u w zupełności wystarczy do czegoś więcej, niż przeglądania internetu (poza Chromem rzecz jasna), to ewidentnie zatrzymałeś się w 2014 roku (albo dalej ciśniesz w Lola – to też szanuję). Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił w nowszych produkcjach, to mocna karta i procesor czasami nie wystarczą. Mocne podzespoły będą zwyczajnie ograniczane przez mało RAM-u.
Jako że właśnie żegnamy 2020, wypadałoby podsumować nowości na PC, które znacznie przekraczają granicę 8 GB RAM, która często uchodzi za standard. RDR 2 potrzebuje przynajmniej 12, zbugowany Cyberpunk 2077 także potrzebuje 12, a nieco starsze produkcje, które wymagają 8 GB RAM-u, działają dużo lepiej na konfiguracji z dołożonym RAM-em. Czy różnica jest zauważalna? Jak najbardziej – w FIFIE to prawie 20 FPS-ów (przy dodaniu 8 GB RAM-u DDR4 i konfiguracji RTX 2060 + i7 9750). Diablo zyskuje jeszcze więcej, podobnie jak cała rzesza innych gier, które stosunkowo dobrze działają na jednej kości 8GB.
Okej, wniosek będzie prosty – 16 GB RAM-u to obecnie standard, którego nie warto odpuszczać (zwłaszcza że jedna kość 8 GB RAM kosztuje średnio 150-200 zł). To niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzyści. Zanim jednak zaczniesz planować wymianę RAM-u, wspomnę o magicznym systemie Dual channel.
Co to dual channel?
Co to jest dual channel? Cóż, mówiąc fachowym językiem, dual channel to technologia, która polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci i pamięcią RAM. W praktyce oznacza to, że pamięć RAM w formacie dual channel gwarantuje lepsze osiągi pod względem wydajności i kultury pracy. Ta technologia wykorzystuje 2 64-bitowe kanały, więc matematyka jest naprawdę prosta.
Ile RAM-u do gier 2020?
Można więc założyć, że 16 GB RAM, a 16 GB RAM dual channel to dwie zupełnie różne rzeczy. I tak, zawsze jest lepiej stawiać na 2 kości – praca komputera będzie lepsza, a gry będą działały płynniej. To rozwiązanie nie jest oczywiście idealne, bo późniejsze upgrade'y będą kosztowniejsze, ale jeśli od razu zainwestujesz w 16 lub 32 GB RAM-u w formacie dual channel, możesz być pewien, że różnicę poczujesz natychmiastowo (nawet w przeglądarce Chrome).
Mimo że mówimy o pamięci RAM w kontekście gier, to warto przypomnieć, że gry wcale nie są najbardziej wymagającymi aplikacjami. Obróbka wideo lub zdjęć (a raczej renderowanie) także potrafi obciążyć system, a samo obciążenie często jest większe niż w przypadku gier. Właśnie dlatego graczy w zupełności satysfakcjonuje 16 GB RAM DDR4 w formacie dual channel, podczas gdy graficy i projektanci często muszą sięgać po 32 GB RAM-u. Zaznaczam jednak, że 32 to wariant dla profesjonalistów, a skoro to wpis poświęcony przede wszystkim grom komputerowym, to wnioski wyciągniemy takie – 2 kości po 8 GB RAM DDR4 to solidny upgrade, który wcale nie jest dużym wydatkiem!
0 komentarze