Tusze do drukarek. Jak nie wydawać na nie majątku?

marca 09, 2018

Za nową drukarkę, a nawet urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się na potrzeby domowe zapłacisz ok. 300zł. To nie duży koszt w porównaniu do kosztów eksploatacji. Tonery do drukarek laserowych, czy tusze do atramentowych to nie jedyny, ale największy koszt eksploatacji urządzeń wielofunkcyjnych. Czy da się wydawać mniej? 


Tusze oryginalne czy zamienniki?


Oryginalny tusz do drukarki laserowej to koszt średnio 110-200zł. Tańsze są tusze do drukarek atramentowych, bo ich średni koszt to 30-100zł. Za zamienniki zapłacisz od 30 do 70% taniej. Jak tu się na nie nie skusić? 

Mój sposób na oszczędności


Ja miałem już trzy urządzenia wielofunkcyjne różnych producentów. Przyznam szczerze, że pierwszy zakup był bardzo nietrafiony. Kupiłem drukarkę za ok. 300 zł i wszystko było w porządku, dopóki nie skończył mi się tusz. Okazało się, że drukarka mieści dwa kartridże, na tusz czarny i kolorowy. Oryginalne tusze kosztowały ok. 100 zł za sztukę, zamienniki nieco mniej, bo 80 zł. Szczęśliwy, że mogłem zaoszczędzić, wybrałem zamienniki. Niestety w mojej drukarce zamienniki nie działały i wyrzuciłem pieniądze w błoto. Nie polecam

Z drugą drukarką było nieco lepiej, ale także wydawałem krocie na tusze. Zdecydowałem się na uzupełnianie kartridży i to zmniejszyło koszt drukowania o niemal połowę. Przy kolejnym zakupie pomyślałem mądrzej i wybrałem droższą drukarkę, która ma niedrogie, oryginalne tusze. Drukarka ma miejsce na 4 kartridże (czarny, czerwony, żółty, niebieski), a każdy z nich kosztuje, uwaga, 15-20 zł! Do tego tusze są bardzo wydajne i zazwyczaj wytrzymywały ok. pół roku przy studenckim drukowaniu. 

Tusze do drukarki zawsze kupuję hurtowo, w całych zestawach, bo wychodzi o wiele taniej. Zawsze kupuję tusze z Druktak, bo za każde wydane 500zł dostaję ryzę papieru gratis.

A co z zamiennikami?


Wracając jeszcze do zamienników, są osoby, które wybierają tylko oryginalne, albo tylko zamienne tusze. Tak jak pisałem, u mnie zamienniki się nie sprawdziły i podejrzewam, że większość posiadaczy HP będzie miała taki sam problem. Niektórzy producenci po prostu nie chcą, aby użytkownicy kupowali tusze zamienne, dlatego blokują ich używanie w swoich drukarkach. 

A wy wybieracie tańsze zamienniki czy tusze oryginalne? A może postawiliście na drukarkę laserową? Jeśli tak, to podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami i napiszcie jaka drukarka sprawdza się u Was najlepiej!

Może Ci się spodobać także

1 komentarze

  1. Ja zawsze kupuję zamienniki. Do mojej drukarki tusz kosztuje 4 zł, kiedy kupuję w całych zestawach.

    OdpowiedzUsuń