CNC – co to znaczy?

października 27, 2022

CNC, czyli Computerized Numerical Control to często spotykany rodzaj obrabiarek, czyli tokarek, frezarek, elektrodrążarek i wielu innych urządzeń. Dzięki nim praca przebiega szybciej, a ich precyzja jest znacznie większa niż podczas pracy manualnej. Czym właściwie są takie maszyny?




Maszyna CNC co to?


Urządzenia CNC to specjalistyczne układy sterowania numerycznego. Można je programować przy pomocy wbudowanego mikrokomputera. Są to sterowalne urządzenia komputerowe służące do obróbki materiałów. Taki system sterujący jest całkowicie skomputeryzowany. Hala obrabiarek CNC powinna spełniać wszystkie standardy i atesty, dlatego maszyny powinny być osłaniane lub hala powinna być zabezpieczona przed kurzem, pyłem i zanieczyszczeniami dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będą kurtyny PCV, które możesz zamówić tutaj: https://kurtynypcvpaskowe.pl/kurtyny-plandekowe/. Wykorzystując układy CNC można mieć pewność powtarzalności uzyskiwanych rezultatów, a każdy element powstający przy ich użyciu jest taki sam, co pozwala na bezpieczne wykonywanie dużych ilości produktów. Maszyn CNC można używać do obróbki drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych, ale sprawdzają się także do precyzyjnego obrabiania szkła, czy innych materiałów. Dzięki czemu możliwe jest wykonanie przeróżnych, skomplikowanych kształtów w rekordowo krótkim czasie. 

Programowanie takich maszyn przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie przeprowadzane jest projektowanie wspomagane komputerowo, które musi zostać przetłumaczone na plan sterowania maszyny, dopiero po nim może zostać przeprowadzona właściwa obróbka. W praktyce takie programowanie sprowadza się do kodu alfanumerycznego, który wprowadza się w interfejs użytkownika, pozwala on na wprowadzenie danych, ale także na komunikację z osobą obsługującą maszynę, poprzez wyświetlane komunikaty. Pozwala to przejść do wykonywania zadania, zmianę parametrów czy analizę postępów.

Najpopularniejsze rodzaje sterowania, wykorzystywane przez maszyny CNC to sterowanie:

  • odcinkowe, które jest odpowiedzialne za przemieszczanie się narzędzia, tak jak było to zaplanowane,
  • punktowe, które umieszcza wykorzystywane narzędzie w dokładnie określonym położeniu,
  • kształtowe, którego celem jest wykonanie pełnego zakresu bryły.

Komputerowe układy sterowania numerycznego obecnie są bardzo popularne i ciężko wyobrazić sobie branżę produkcyjną, przemysłową czy wytwórczą bez nich.



Jak wygląda praca operatora CNC?


Operator CNC, który odpowiada za niemal cały proces obróbki, musi mieć wiedzę oraz odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zadania. Wymagania stawiane operatorom takich maszyn to, między innymi:

  • umiejętność programowania,
  • umiejętność serwisowania,
  • umiejętność modyfikacji dotychczasowych programów,
  • umiejętność obsługa tradycyjnych, ręcznych obrabiarek,
  • umiejętność doboru odpowiedniego materiału oraz tworzywa do obróbki,
  • umiejętność dokonania oceny zużycia maszyn oraz narzędzi.

Pierwszym krokiem do zostania operatorem maszyny CNC może być odbycie zawodowego kursu, podczas którego kandydat do tego zawodu poznaje kompletny zakres obowiązków i zdobywa umiejętności. Aby nauczyć się programowania maszyn CNC należy zrobić rozszerzony i zwykle dłuższy kurs na operatora programistę CNC. Zarobki takiego operatora wahają się w zależności od regionu i firmy. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą 3000-6000 zł netto. Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników wciąż rośnie, a co za tym idzie – oferowane stawki są wyższe.

Może Ci się spodobać także

0 komentarze