Problem z zalanym laptopem? Podpowiadamy co robić!

lipca 23, 2018

Poranna kawka przy ulubionym serwisie informacyjnym plus chwila nieuwagi to gwarancja na nieprzyjemny poranek. Mnie już nie raz zdarzyło się zalać i doszczętnie zniszczyć (nową!) klawiaturę w moim komputerze stacjonarnym, ale teraz przyszedł czas na laptop. Tak! Zalałem laptopa kawą! Ale jak to mówią, polak mądry po szkodzie, więc teraz już wiem, co robić w takiej sytuacji. I chętnie Wam powiem!




Pamiętasz zajęcia z Informatyki w szkole podstawowej i regulamin, który mówił, że w sali informatycznej nie powinno się ani jeść, ani pić? Taka sama zasada obowiązuje w przypadku pracy z komputerem w szkole, w biurze czy w domu. Szkoda, że tak rzadko o tym pamiętamy. 


W przypadku zalanego laptopa ważna jest każda sekunda i trzeba działać naprawdę szybko! Skutki zalania często bywają bardzo poważne i kosztowne w naprawie. Ważne, aby jak najszybciej odłączyć laptopa od zasilania – wyjąć przewód zasilający i wypiąć baterię. 


A co w przypadku laptopów czy notebooków, które mają wbudowaną baterię? Poszukaj przycisku wyłączania czy resetu baterii na spodzie urządzenia. Jest to dziurka podobna do mikrofonu albo otworu służącego do awaryjnego wysuwania napędu CD-ROM/DVD-ROM. Wykałaczką albo narzędziem podobnym w kształcie, wciskaj przycisk do momentu odłączenia baterii. Jeśli jesteś w stanie, zdemontuj dolną obudowę laptopa i wysuń akumulator z gniazda płyty głównej. 


Teraz musisz osuszyć sprzęt i zapobiec przemieszczeniu się płynu do wnętrza urządzenia. Odpuść sobie próby wycierania laptopa, bo obudowa raczej od wody się nie uszkodzi, a podzespoły owszem. Jak już odłączysz laptopa od zasilania, odwróć go klawiaturą do dołu, aby pyszna poranna kawka lub ulubiona Coca-Cola mogła się wylać. Najlepiej na stół połóż dużą ilość ręczników papierowych, aby reszta płynu mogła w nie wsiąknąć. Jeśli klapa laptopa rozchyla się o 180 stopni, to połóż go płasko na blacie, jeśli kąt jest mniejszy, na blacie połóż jedynie klawiaturę tak, jak na zdjęciu. 


Pamiętaj, żeby nie zamykać laptopa, ponieważ może to spowodować zalanie i uszkodzenia matrycy. 

Nie włączaj laptopa, nawet jeśli myślisz, że już całkiem wysechł! Najlepiej zostaw go do wyschnięcia na co najmniej dwie doby. Najczęstszym błędem jest właśnie brak cierpliwości i zbyt szybka próba włączenia laptopa, bez całkowitego jego wyschnięcia. Może to doprowadzić do zwarcia i znacznie zwiększyć koszty naprawy.  


Po takim, wstępnym wysuszeniu laptopa, najlepiej oddać go do punktu serwisowego, gdzie ocenią szkody i wymienią uszkodzone elementy. Ja zdecydowałem się na oddanie laptopa do tego serwisu

Postępowanie zgodnie z powyższymi zaleceniami pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko uszkodzeń do minimum. Najwyżej uszkodzona zostanie jedynie klawiatura, a to o wiele mniejszy koszt naprawy niż przepalona płyta główna. 

Pamiętaj także, że oczyszczenie wnętrza laptopa z płynu jest konieczne, nawet jeśli jest to tylko woda. Zostawiony płyn będzie korodował, co może doprowadzić do uszkodzeń kolejnych podzespołów. Jeśli zalałeś komputer kawą czy słodkim napojem, koniecznie oddaj go do serwisu, gdyż takie płyny powodują największe szkody w urządzeniach elektrycznych. Zalanie urządzenia sokiem, wodą czy oliwką do ciała wymaga zupełnie innego podejścia, więc jeśli nie masz wprawy w naprawach urządzeń elektrycznych, lepiej oddaj sprzęt w ręce specjalistów.

A Wam zdarzyło się kiedyś zalać laptopa? Jak sobie poradziliście z takim problemem? Czekam na komentarze!

Może Ci się spodobać także

0 komentarze