Wiesz jak działa USB? Będziesz zaskoczony
stycznia 17, 2022USB to z języka angielskiego Universal Serial Bus, czyli jedna z form portu do komunikacji z komputerem, który wszedł w miejsce starej technologii, tj. portów szeregowych i równoległych.
Kto odpowiada za stworzenie standardu USB?
USB opracowało kilka zewnętrznych firm, takich jak Intel, Compaq, IBM oraz Microsoft i DEC. Dziś jest jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu, ponieważ pozwala łączyć różnego rodzaju sprzęt począwszy od kamer wideo, przez telefony komórkowe, smartfony, modemy, klawiatury i myszki po dyski twarde itd. USB jest wykrywane w sposób automatyczny i rozpoznawane za każdym razem przez system; w efekcie instalacja oprogramowania urządzenia jakie podłączyliśmy do komputera przebiega bez ingerencji samego użytkownika.
USB jest urządzeniem Plug and Play, dlatego może być włączany i wyłączany w czasie pracy systemu operacyjnego bez konieczności zamykania lub uruchamiania ponownego komputera.
Na rynku można znaleźć dzisiaj urządzenia oparte o kilka standardów, tj. 1.1, 2.0 lub 3.0. Pierwszy z nich pozwalał na zapis z prędkością maksymalną 1,5 MB/s, a wprowadzono go pod koniec 1998r. Drugi z nich jest dziś nadal najpopularniejszy i zapewnia przepustowość zakipu nawet do 60 MB/s, chociaż rzeczywiście zależy to od charakterystycznych elementów konstrukcyjnych.
Jest to także standard w pełni kompatybilny z poprzednim i nadal najczęściej spotykany w płytach głównych. 3.0 to wprowadzony na rynek w 2008r. standard, który dość długo aklimatyzuje się w środowisku IT. USB oparte o ostatnią technologię pozwala na uzyskanie przepustowości na poziomie 4 Gbit/s, ale nadal jest drogie w produkcji i niezbyt popularne.
0 komentarze