Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka
stycznia 19, 2022Sztuczna inteligencja rozwija się w dzisiejszych czasach w niesłychanym tempie. Każdy z nas oglądał pewnie filmy science-fiction, w których roboty przejmowały kontrolę nad naszym światem. Czy faktycznie jest to dla nas zagrożenie oraz jakie korzyści niesie nam ten kierunek rozwoju, przeczytasz w poniższym artykule.
Co to jest sztuczna inteligencja
Wiele osób nawet sobie nie zdaje sprawy, jak bardzo sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w codziennym życiu, oraz za jak wiele zadań zaczyna odpowiadać. Powinniśmy na samym początku rozdzielić kilka pojęć nierozerwalnie związanych ze sztuczną inteligencją.
- Data Science
- Uczenie głębokie
- Uczenie maszynowe
- Sztuczna inteligencja
Analiza danych oraz algorytmy odpowiedzialne za modyfikowanie kodu programu, który ma w ten sposób usprawniać swoje działania, staje się ogromnie ciekawą dziedziną nauki. Czy wiedziałeś, że popularny Netflix, dzięki zastosowaniu SI dobiera filmy, które mają sprostać naszym oczekiwaniom.
Dobór z biegiem czasu jest coraz trafniejszy, a my sami zaskakiwani z każdym kolejnym filmem. Chyba jednak trochę się zagalopowaliśmy – niestety nie ma tam aż tak bogatej oferty filmowej, aby poziom zaskoczenia był tak spektakularny. Z drugiej jednak strony serwis Spotify posiadający naprawdę bogatą bibliotekę utworów robi to naprawdę doskonale, bazując na różnorodnych kryteriach.
Jak działa sztuczna inteligencja
Przetwarzane dane, które są automatycznie zbierane przez sztuczną inteligencję, nieustannie rozwijają jej umiejętności reakcji na powierzone im zadanie. Jest to nierozerwalne połączenie takich dziedzin jak statystyka i informatyka razem z biznesową wiedzą.
W przypadku, kiedy niezbędna jest analiza ogromnej ilości danych, z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja bazująca na modułach wykorzystujących na uczeniu maszynowym oraz uczeniu głębokim. Oczywiście nie wyeliminuje ona ludzi, ponieważ niezbędne jest, aby ktoś zarządzał poczynaniami inteligentnych działań programu. Dzięki temu Sztab pracowników będzie mógł skupić się na nieco innych zadaniach, których Si nie jest w stanie wykonać.
Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna
Niezwykle budujące są możliwości na temat sztucznej inteligencji, dzięki której analiza danych na temat kart pacjentów, potrafi wykryć wystąpienie różnych chorób nawet rok przed wystąpieniem pierwszych objawów. Prawda, że jest to wspaniałe. Wiedząc o takich możliwościach oraz korzyściach, które płyną dla ludzkości, pewnie wciąż niektórzy widzą pewne zagrożenia rodem z najczarniejszych scenariuszy fantastyki naukowej.
Może słyszałeś o słynnym eksperymencie sprzed lat, w którym pozwolono komputerom rozmawiać ze sobą. Początkowo rozmowa była prosta i całkiem zrozumiała dla obserwatorów. Niestety po czasie, słowa, których zaczęły używać, stały się na pierwszy rzut oka chaotyczne, a na pewno niezrozumiałe.
Eksperyment przerwano, gdy komunikaty straciły zupełnie na czytelności, ale wciąż posiadały pewne prawidłowości, co mogło świadczyć o stworzeniu nowego kodu komunikacji pomiędzy nimi. Mógł to być również błąd, w którym poziom doboru słów zaczął narastająco degenerować się w składni, jak i samym budowaniu wyrazów.
Powyższy artykuł to jedynie wstępne nakreślenie zagadnienia sztucznej inteligencji, który jest nieskończenie rozległy, a w przyszłości będzie wyprzedzał zdolności człowieka.
0 komentarze