Co to jest automatyzacja i robotyka?

stycznia 19, 2022

Czasy, w których historie o robotach, które pomagają nam w codziennym życiu już dawno przestały być fikcją literacką. Daleki rozwój języków programistycznych oraz miniaturyzacja technologii sprawiają, że opowiadania SF już dawno przestały być aż tak zaskakujące. Czy chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób działają maszyny przyszłości oraz w jaki sposób ułatwiamy sobie codzienne życie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.


Automatyzacja – co to?

Człowiek pomimo swojej ogromnej inteligencji i wiedzy, nie jest istotą skorą do wykonywania niepotrzebnej pracy. To właśnie dzięki tym cechom osiągamy rozwój technologiczny. Chcemy zwyczajnie ułatwić sobie życie, aby móc skupić się na rzeczach dla nas przyjemnych. Automatyzacja dotyczy zagadnienia programowania maszyn i komputerów, które będą sprawnie i w powtarzalny sposób wykonywać zadaną im pracę. 

Dotyczy to szerokiego spektrum zastosowań w naszym życiu. Automatyzacja występuje na halach produkcyjnych, czy nawet w starszych samochodach, gdzie komputer reguluje pracą wtryskiwaczy i dawką paliwowo-powietrzną w naszym silniku. Dzięki automatyzacji wiele procesów i zadań, które były wykonywane i zarządzane przez człowieka, zostało pozbawionych elementu błędu ludzkiego. Tak długo, jak urządzenie nie jest uszkodzone, tak długo będzie wykonywać powierzoną mu pracę.

Powtarzalność wykonywanych prac jest obecnie szczególnie istotna z powodu rozbudowanych przepisów chroniących konsumenta. Produkt musi być bezwzględnie powtarzalny na jednakowym poziomie. 

Niestety wyposażenie fabryki w automat wykonujący daną pracę, nie jest tanim rozwiązaniem, przez co dopiero firmy o ugruntowanej pozycji mogą sobie pozwolić na takie udogodnienia. Prawdopodobnie z biegiem lat i rozwojem technologii, ceny staną się znacznie bardziej przystępne, a sama automatyzacja bardziej powszechna.

Automatyzacja Python

Zastanawiałeś się, czym się różni automatyzacja pracy maszyn od automatyzowania pracy komputera? W pewnym uproszczeniu zupełnie niczym, ponieważ sam komputer i obliczenia, które wykonuje, jest niczym zaprogramowana maszyna, która operuje ramieniem automatycznej spawarki. Wiele maszyn przemysłowych, których zadania można zautomatyzować, jest sterowana za pomocą języka Python, lub jego pochodnych. Przejrzysta składnia sprawia, że jest on tak bardzo lubiany w tym środowisku.

Samo zastosowanie zautomatyzowanych zadań jest niezwykle szerokie i obecnie wkracza praktycznie w każdą dziedzinę naszego życia. Wiele prac biurowych mogłoby być znacznie usprawnionych, gdyby pracownicy znali podstawy w dziedzinie pisania kodu. Praca mogłaby się stać przyjemniejsza i bardziej efektywna. Oczywiście zaawansowane komendy w Excelu to taka namiastka automatyzacji, ale w praktyce pomaga w ogromnym stopniu usprawnić pracę na danych.


Automatyzacja – zastosowanie

Zautomatyzowane procesy można również umiejscowić na zewnętrznych serwerach lub stronie www, skąd mogą być realizowane zaprogramowane polecenia wykonujące określone zadania. Wystarczy zainstalować np. interpreter Pythona na Twoim hostingu i cieszyć się programami uruchamianymi poza Twoim komputerem.

W dzisiejszych czasach samo pojęcie robota i robotyzacji znacznie się zmieniło względem pierwowzoru. Już nie dotyczy jedynie maszyny kontrolowanej przez sztuczną inteligencję, ale także programów i maszyn wykonujących zautomatyzowane zadania. Oprócz ułatwiania sobie zadań należy wspomnieć o niezwykle ważnym zastosowaniu robotów w miejscach, gdzie warunki i czynniki zewnętrzne są szkodliwe lub zabójcze dla człowieka.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł sprawił, że spróbujesz swoich sił w automatyzowaniu różnych zadań, dzięki czemu Twoja praca w biurze może się stać dużo łatwiejsza.

Może Ci się spodobać także

0 komentarze