Różnice między komputerem PC, a sprzętem serwerowym są zasadnicze
stycznia 17, 2022Sprzęt serwerowy to zgoła inna skrzynka od tej do której przywykliśmy w domu. Maszyny, zajmujące się renderingiem, częstymi i złożonymi obliczeniami różnią się zdecydowanie od klasycznych PC-tów nawet entuzjastów czy zapalonych graczy.
Wydajność i stabilność przede wszystkim
Konfiguracje złożone z czterech gniazd procesorów CUP, które w sumie średnio wyposażone są łącznie nawet w 24 rdzenie to wydajne i stabilne podzespoły, których podstawową różnicą w stosunku do klasycznych komputerów jest pobór energii i trwałość. Serwery są zazwyczaj niezawodne, ponieważ są wykonane z lepszych materiałów. Dla przykładu procesory, które montowane są w takich platformach są wytwarzane z najlepszych części wafla krzemowego, dlatego też są bardziej wytrzymałe na trudne warunki pracy.
Każdy sprzęt serwerowy jest także nieco bardziej energooszczędny od naszych domowych zestawów.
Hostingi wykorzystują przede wszystkim podzespoły, charakteryzujące się niskim poborem energii co przy ich eksploatacji właściwie dwadzieścia cztery godziny na dobę daje relatywnie duże oszczędności. Wszystko dzięki wyselekcjonowanym peryferiom, które osiągają taką samą wydajność jak bracia przeznaczeni na rynek mainstreamowy przy zdecydowanie niższym napięciu pracy.
Odpowiednia wytrzymałość jest jednak dosyć kosztowna i dla porównania, domowa platforma, osiągająca podobne wyniki nawet w zadaniach równie złożonych może kosztować do dwustu, a nawet trzystu pięćdziesięciu procent mniej. Kosztujące kilkanaście, a nawet kilkanaście tysięcy złotych maszyny to jednak sprzęt, który możemy zbudować także w domu. Musimy mieć jednak na uwadze, że dostępność poszczególnych peryferii jest dość ograniczona i np. płytę główną będziemy zmuszeni ściągnąć zza granicy, ale satysfakcja i możliwości jakie daje nam taki komputer są niewspółmierne do nawet najwyższej półki komputerów osobistych, dostępnych w sklepach od ręki.
0 komentarze