Jak przyspieszyć laptopa?
lutego 20, 2020
Przyznaj się, nie raz zdarzyło się, że miałeś ochotę wyrzucić swój sprzęt przez okno, bo ciągłe spadki wydajności były nie do zniesienia. W wielu przypadkach wystarczy zwykła profilaktyka, by się przed tym ochronić. Kiedy jednak rutynowe czynności nie wystarczają, to znak, że pora działać. Jak? Właśnie o tym będzie dzisiejszy materiał.
Na zapytanie, „jak przyspieszyć laptopa?”, zawsze odpowiadam tak samo: wyczyść go! Chodzi mi tutaj zarówno o system, jak i samą konstrukcję. Niepotrzebne aplikacje i programy potrafią dać w kość każdemu procesorowi, a zawalony pulpit to pierwszy krok do długich zawieszeń – dotyczy to zarówno mocnych sprzętów, jak i tych słabszych.
„Odkurzanie” laptopa powinno być dla Ciebie comiesięczną rutyną. Odkręć kilka śrubek, zdejmij pokrywę i wyczyść kurz – zwłaszcza z wiatraka. Zabrudzony wentylator to wysokie temperatury, a wysokie temperatury to lagi – proste, prawda?
Raz na jakiś czas warto też wymienić pastę termoprzewodzącą. Aplikacja jest naprawdę łatwa, a Twój procesor poczuje ogromną ulgę. Taka pasta jest też tania – to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych, a najtańsze (i dosyć dobre) można dostać już za 20 zł. Dlaczego więc pokusić się o taki zabieg?
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na szybkość pracy jest dysk twardy. Modele SSD są znacznie szybsze niż stare HDD. Dysk SSD, który kupisz nie musi być wcale pojemny – wystarczy, że zainstalujesz na nim system operacyjny, a efekty będą po prostu ogromne. Jeżeli Twój laptop obsługuje M.2, to po prostu warto się skusić – to nie będzie praca szybsza dwu czy trzykrotnie. System będzie się uruchamiał po kilku (w moim przypadku 4) sekundach. W porównaniu do 90 sekund sprzed zmian – to robi wrażenie, prawda?
Dodatkowy RAM też nie będzie złym rozwiązaniem. Obecnie standardem jest 8 GB, jednak druga kość może znacznie usprawnić pracę. RAM jest ważny nawet przy słabszych konfiguracjach, ponieważ poprawia wydajność systemu.
Warto pamiętać także o tym, że niektóre programy i aplikacje są bardzo wymagające, a jeszcze inne pracują w tle – bez Twojej wiedzy. To zawsze przekłada się na spadek wydajności. Jak przyspieszyć laptopa, nie rezygnując jednocześnie z potrzebnych i ulubionych programów? Przede wszystkim zaprzyjaźnij się z menedżerem zadań i na bieżąco obserwuj zużycie procesora.
Musisz też pamiętać, że niektóre oprogramowania – takiej jak antywirusy – zawsze będą pożerały ogromne zasoby systemowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że jedne antywirusy potrzebują więcej zasobów, a inne mniej – warto więc wybrać taki, który będzie dobrze komponował się z Twoimi podzespołami.
Ostatnią poradą będzie pozbycie się adware, ale to raczej oczywiste. Takiego oprogramowania nikt nie lubi i kasuje je od razu. Przypominam więc dla zasady: jak przyspieszyć laptopa? Usuń adware i spyware. Te programy pracują w tle i pożerają ogromne zasoby. Są też uciążliwe, ale to przecież wie każdy.
0 komentarze