Jaka moc zasilacza do PC?

września 06, 2021

Składając blaszaki, tygodniami przeglądasz benchmarki kart graficznych i podzespołów. Doskonale wiesz, jakie są ich możliwości i czego się możesz po nich spodziewać. Czy tyle samo uwagi poświęcasz pozostałym elementom PC? Jeśli nie, to najwyższa pora zmienić podejście, bo obecne podzespoły są bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej – jeśli chcesz wykorzystać pełnię potencjału swojej karty graficznej i procesora, musisz nieco poszerzyć horyzonty!

Gwiazdą dzisiejszego wpisu jest zasilacz do komputera. Bardzo cieszy fakt, że coraz częściej padają pytania o to, jaki zasilacz powinno się wybrać. Jeszcze kilka lat temu, to był temat z marginesu, ale dzisiaj grupki technologiczne są zalewane podobnymi tematami. Dlatego też postanowiłem zebrać wszystko, czego się nauczyłem przez ostatnie lata i zostawić to w jednym miejscu – na najlepszym blogu technologicznym pod słońcem ;)

Jaki zasilacz do komputera do gier

Jaka moc zasilacza do komputera do gier?

Zacznę oczywiście od tego, że zasilacz sporo zyskuje na znaczeniu w momencie, gdy pozostałe podzespoły są odpowiednio wymagające. Dlatego też pytania o zasilacz zadają z reguły osoby, które budują blaszaka do gier. Zanim jednak powiem, jak dobierać zasilacz pod kątem konkretnej karty, wyjaśnię, co oznaczają konkretne oznaczenia i certyfikaty. Te są bowiem kluczowe do podjęcia świadomej i słusznej decyzji. Na ten moment spotkasz się z pięcioma certyfikatami:

- 80 Plus Bronze – z wydajnością przynajmniej 82%,

- 80 Plus Silver – z wydajnością przynajmniej 85%,

- 80 Plus Gold – z wydajnością przynajmniej 87%,

- 80 Plus Platinum – z wydajnością przynajmniej 89%,

- 80 Plus Titanium – z wydajnością przynajmniej 91%.

Jaka moc zasilacza do PC

Co właściwie oznacza ta wydajność? Zasilacz przy maksymalnym obciążeniu może dostarczyć określoną ilość mocy do podzespołów, a wydajność określona w certyfikacie oznacza, ile procent trafi do podzespołów, a ile zostanie „zmarnowanych”. Przyjmijmy, że Twój zasilacz dysponuje mocą 500 W i certyfikatem Silver. W takim przypadku do podzespołów trafi MAKSYMALNIE 420 W. Co się stanie z pozostałą energią – poczujesz ją chociażby w formie wytworzonego ciepła, bo to nie tak, że jej nie ma, albo nie pobierasz tej energii z gniazdka – ona jest pobierana i wykorzystywana w sposób, który jest niepożądany – no, chyba że jest zimno i zależy Ci na dodatkowym źródle ciepła ;)

Jaki zasilacz do komputera?

Warto dodać, że w dobraniu odpowiedniego zasilacza pomagają nawet sami producenci kart graficznych. Dotyczy to zarówno Nvidii, jak i AMD. Już na etykiecie kart z serii 1650 wyczytasz, że potrzebują 350 W mocy. Co ważne, producenci podają moc potrzebną dla całego komputera, a nie samej karty graficznej. To ważne, bo na opakowaniu Radeona RX Vega 64 przeczytasz, że potrzebny będzie zasilacz o mocy przynajmniej na poziomie 750 W, a to już sporo.

Jaki zasilacz do komputera do gier

Na grupach tematycznych na Facebooku sporadycznie przewija się też pytanie o ewentualne konsekwencje posiadania zbyt mocnego zasilacza. Wiele osób obawia się, że mając zasilacz np. o mocy 750 W i słabe/przestarzałe podzespoły to złe połączenie, które może doprowadzić do zniszczenia karty graficznej lub procesora. Prawda jest jednak taka, że Twoim podzespołom nic nie grozi – komputer wykorzystuje 100% swojej mocy tylko przy najbardziej wymagających procesach. W przypadku przeglądania internetu pobór mocy nie wynosi więcej niż 150-200 W. Dlatego też, jeśli Twój zasilacz jest mocny, to karta i procesor po prostu nie będą wyciskały z niego całego potencjału. Możesz być więc spokojny o sprzęt i rachunek za prąd!

Może Ci się spodobać także

0 komentarze