Strony

  • Facebook

Techno-logicznie! | Blog technologiczny: nowinki technologiczne, nowości technologiczne

    • Strona główna
    • Komputery
    • _Klawiatura
    • _Myszki komputerowe
    • _Monitory
    • Fotografia
    • Elektronika
    • _Telefony
    • _Akcesoria do telefonu
    • _Słuchawki
    • Wiedza
    • _Recenzje
    • _Poradniki
    • Drukarki
    • O mnie

    Umówmy się – jeśli myślisz, że Twoje 8GB RAM-u w zupełności wystarczy do czegoś więcej, niż przeglądania internetu (poza Chromem rzecz jasna), to ewidentnie zatrzymałeś się w 2014 roku (albo dalej ciśniesz w Lola – to też szanuję). Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił w nowszych produkcjach, to mocna karta i procesor czasami nie wystarczą. Mocne podzespoły będą zwyczajnie ograniczane przez mało RAM-u.

    Co to dual channel

    Jako że właśnie żegnamy 2020, wypadałoby podsumować nowości na PC, które znacznie przekraczają granicę 8 GB RAM, która często uchodzi za standard. RDR 2 potrzebuje przynajmniej 12, zbugowany Cyberpunk 2077 także potrzebuje 12, a nieco starsze produkcje, które wymagają 8 GB RAM-u, działają dużo lepiej na konfiguracji z dołożonym RAM-em. Czy różnica jest zauważalna? Jak najbardziej – w FIFIE to prawie 20 FPS-ów (przy dodaniu 8 GB RAM-u DDR4 i konfiguracji RTX 2060 + i7 9750). Diablo zyskuje jeszcze więcej, podobnie jak cała rzesza innych gier, które stosunkowo dobrze działają na jednej kości 8GB.

    Ile RAM do gier?

    Okej, wniosek będzie prosty – 16 GB RAM-u to obecnie standard, którego nie warto odpuszczać (zwłaszcza że jedna kość 8 GB RAM kosztuje średnio 150-200 zł). To niewiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę korzyści. Zanim jednak zaczniesz planować wymianę RAM-u, wspomnę o magicznym systemie Dual channel.

    Co to dual channel?

    Co to jest dual channel? Cóż, mówiąc fachowym językiem, dual channel to technologia, która polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci i pamięcią RAM. W praktyce oznacza to, że pamięć RAM w formacie dual channel gwarantuje lepsze osiągi pod względem wydajności i kultury pracy. Ta technologia wykorzystuje 2 64-bitowe kanały, więc matematyka jest naprawdę prosta.

    Ile RAMU do laptopa

    Ile RAM-u do gier 2020?

    Można więc założyć, że 16 GB RAM, a 16 GB RAM dual channel to dwie zupełnie różne rzeczy. I tak, zawsze jest lepiej stawiać na 2 kości – praca komputera będzie lepsza, a gry będą działały płynniej. To rozwiązanie nie jest oczywiście idealne, bo późniejsze upgrade'y będą kosztowniejsze, ale jeśli od razu zainwestujesz w 16 lub 32 GB RAM-u w formacie dual channel, możesz być pewien, że różnicę poczujesz natychmiastowo (nawet w przeglądarce Chrome).

    RAM DDR4 dual channel

    Mimo że mówimy o pamięci RAM w kontekście gier, to warto przypomnieć, że gry wcale nie są najbardziej wymagającymi aplikacjami. Obróbka wideo lub zdjęć (a raczej renderowanie) także potrafi obciążyć system, a samo obciążenie często jest większe niż w przypadku gier. Właśnie dlatego graczy w zupełności satysfakcjonuje 16 GB RAM DDR4 w formacie dual channel, podczas gdy graficy i projektanci często muszą sięgać po 32 GB RAM-u. Zaznaczam jednak, że 32 to wariant dla profesjonalistów, a skoro to wpis poświęcony przede wszystkim grom komputerowym, to wnioski wyciągniemy takie – 2 kości po 8 GB RAM DDR4 to solidny upgrade, który wcale nie jest dużym wydatkiem!

    Czytaj dalej

    Pewnie już zauważyłeś, że dzisiaj kwestia obudowy, a raczej jej designu, mocno odbiega od standardów, które były popularne jeszcze kilka lat temu. Wtedy nie tylko kwestia estetyki miała inny wydźwięk, ale też sama obudowa miała skupiać na sobie uwagę, chroniąc komponenty przed ciekawskimi spojrzeniami.

    Obecnie obudowa schodzi na dalszy plan – liczy się to, co jest w środku. Wcześniej takie stwierdzenie odnosiło się tylko do wydajności, ale teraz dokładnie to samo można powiedzieć o kwestiach estetycznych. Dlaczego? Bo całe show kradną nowe karty graficzne, procesory i wentylatory. Poza tym, że nieustannie biją one rekordy pod względem wydajności, to są wzbogacane o ciekawe bajery – jak diody LED i inne fikuśne bajery. Dzięki temu całość świeci się jak bożonarodzeniowa choinka, a użytkownikowi jest zwyczajnie żal chować to wszystko pod standardową, plastikową obudową.

    Jaka obudowa do komputera?

    Dlatego też każdy szanujący się producent tworzy obecnie obudowy, które mają jeden panel boczny ze szkła. Dzięki temu skrzynkę można postawić na biurko i cieszyć się zestawem świecidełek przez cały rok. Mimo wszystko sama obudowa także musi coś sobą prezentować – niewiele, ale zawsze coś. Właśnie dlatego najpopularniejsze są modele futurystyczne, nastawione na minimalizm. Właśnie taka jest chociażby obudowa Corsair 4000D Airflow. Jak dla mnie, to jeden z nielicznych przykładów, gdzie „gamingowe” znaczy naprawdę ładne i eleganckie.

    Przedni panel tej obudowy jest wykonany ze stali. Boczny panel to oczywiście szkiełko, które pozwala wyeksponować konfigurację. Wewnątrz znajdują się dwa 120-milimetrowe wentylatory AirGuide. W wentylacji pomaga także sam panel przedni, który – pomimo że stalowy – jest także perforowany. Ta „siateczka” naprawdę daje radę i wygląda przy tym wzorowo.

    Obudowa Corsair 4000D Airflow

    Obudowa jest przeznaczona dla płyt głównych w formacie ATX. Wewnątrz jest sporo miejsca – nie będzie problemów z wydajniejszą kartą, która potrzebuje nieco więcej przestrzeni. Co więcej, projektanci przewidzieli aż 4 sloty montażowe dla dysków, a to jasny komunikat – ta obudowa jest dla graczy. Wracając na chwilę do kwestii estetyki – producenci nie zapomnieli także o kablach. Specjalny system (a jakże) pozwala chować niepotrzebne przewody, dzięki czemu nic nie zaburza porządku wewnątrz obudowy.

    Obudowa komputera do gier

    Godne pochwały jest też podejście do chłodzenia. Te dwa wentylatory to nic – wewnątrz można zamontować dodatkowo radiator chłodzenia wodnego – nawet do 36 cm! To w zupełności wystarczy do utrzymania odpowiednich temperatur kluczowych komponentów, ale Corsair zrobiło jeszcze jeden krok i zadbało także o odpowiednie filtry przeciwkurzowe. Co w nich takiego szczególnego? Przede wszystkim prostota demontażu i czyszczenia. Ta obudowa to jedna z nielicznych, która naprawdę poradziła sobie z problemem kurzu. Dla obudowy, która pokazuje wszystko, co ma w środku to naprawdę ważne!

    Dobra, pora na cyferki. Obudowa oferuje 9 slotów na karty rozszerzeń (7 poziom + 2 pion). Na kartę możesz przeznaczyć aż 360 mm, więc najnowsze RTX'y także wejdą bez problemu. Chłodzenie CPU można umieścić na wysokości do 170 mm, a samych wentylatorów można mieć aż 6. Obudowa jest wysoka na 466 mm, szeroka na 230 mm i głęboka na 453 mm. Waży niecałe 8 kg, ale naturalne, skoro jest wykonana w całości ze szkła i stali.

    Recenzja Corsair 4000D Airflow

    Czy jest to obudowa godna uwagi? Jak najbardziej tak. Mało tego. Sądzę, że to jedna z najlepszych pozycji na rynku, a to dlatego, że pozwala na dowolną konfigurację sprzętową, jest dobrze wykonana i nie wybija się niczym szczególnym pod względem designu, a wszyscy wiemy, że „gaming” w nazwie często oznacza dziwaczne i nieprzyjemne kształty. Z Corsair 4000D Airflow jest inaczej i właśnie za to ma u mnie sporego plusa.

    Czytaj dalej

    Ostatnio była u mnie na blogu pewna karta graficzna. Razem ustaliliśmy, że taka grafika będzie odpowiednia do pogrania sobie w najnowsze tytuły. Każdy gracz wie jednak, że do tanga trzeba dwojga, a mocarna karta nie dostarczy żadnych wrażeń, jeśli nie będzie wspierana przez procesor. Tutaj zaczynają się schody i odwieczna wojna Intela z AMD. Wojna, która tak naprawdę jest już co najwyżej rozpaczliwą bitwą, którą prowadzą wszyscy ci, którzy nie pogodzili się jeszcze ze zwycięstwem procesorów AMD.

    AMD Ryzen 9 3900X recenzja

    O ile jeszcze 5-10 lat temu to Intel był mocniejszy, tak dziś prym wiodą procesory AMD. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko stacjonarek, ale też laptopów. Jeszcze 2 lata temu Intel prowadził na tym polu równy bój, ale 9 i 10 generacja procesorów Intel mocno odstaje od tego, co oferuje AMD. Dlatego też, polecając procesory do gier, skupiam się ostatnio tylko i wyłącznie na tych ze stajni AMD Ryzen.

    Procesor musi być na tyle mocny, żeby nie ograniczać karty pamięci. To złota zasada graczy z całego świata, ale prawda jest taka, że obecne gry wyciskają wszystko nie tylko z kart, ale także z mocy obliczeniowej procesorów. Dotyczy to przede wszystkim gier typu MOBA i FPS'ów, ale każda gra 3A skorzysta z mocnego procesora. Jeśli mówimy o mocnej karcie (RTX 2070 :D), to wypada dokupić do tego procesor, który – podobnie jak sama karta – wystarczy na lata przyzwoitego grania.

    AMD Ryzen 9 3900X benchmark

    2 tysiące – tyle mniej więcej przyjdzie Ci zapłacić za procesor, który usatysfakcjonuje prawdziwego PC Master Race z krwi i kości. Moja propozycja? AMD Ryzen 9 3900X. To 12-rdzeniowy potworek, który gwarantuje płynną pracę i rozgrywkę, bez względu na to, co i na jakich ustawieniach, jest aktualnie uruchomione. CPU od AMD ma do dyspozycji aż 70 MB pamięci cache, a to w połączeniu z dwukanałowym kontrolerem RAM DDR4 3200 MHz zapewnia wydajność na zupełnie nowym levelu.

    Jaki procesor 2020

    Jedni narzekają na to, w jakim kierunku idzie obecny design, podczas gdy inni są tym zachwyceni. W końcu, jeszcze kilka lat temu nikogo nie obchodziło, jak wygląda GPU czy CPU – komponenty były schowane za obudową. Dzisiaj sprawa wygląda już nieco inaczej. Karty graficzne są teraz odpowiednio większe – mogą mieć 2 lub trzy wentylatory i producenci często decydują się dołożyć tam oświetlenie RGB. To samo przytrafia się już także procesorom – Ryzen 9 3900X i jego wentylator Wraith Prism jest wyposażony w diody LED. Jak to wygląda? To oczywiście kwestia gustu, ale miłośnicy podświetlenia RGB na pewno będą zachwyceni – jeśli tylko mają specjalną obudowę ze szkła, albo zrezygnują z jednego panelu. Osobiście mam zwykłą obudowę, więc podświetlenie nie jest mi potrzebne.

    Jaki procesor do gier

    Warto za to poświęcić chwile wentylatorowi Wraith Prism, bo ten nie tylko dobrze rozprasza ciepło, ale jest przy tym naprawdę cichy. Architektura Zen 2 daje więc radę i z czystym sumieniem można ją rekomendować. Dobra, pora na wnioski.

    1. Jak szukasz procesora do gier, to najlepszy będzie AMD.

    2. Za procesor, który gwarantuje płynną rozgrywkę w każdej grze, zapłacisz 2 tysiące zł.

    3. Najlepszym wyborem będzie najpewniej Ryzen 9 3900X.

    Zanim ktoś zapyta – nie, AMD nie było sponsorem tego wpisu (chociaż nie miałbym nic przeciwko temu)! W kolejnych wpisach dalej będziemy przyglądać się najlepszym komponentom do gamingowego PC. Do zobaczenia!

    Czytaj dalej
    Nowsze
    Posty
    Starsze
    Posty

    Cześć!



    Jesteś maniakiem komputerowym i nie wyobrażasz sobie dnia bez kontaktu z myszką i ulubionym RPG? A może kompletnie nie znasz się na komputerach i nie możesz nawet zapamiętać, gdzie znajduje się ten X do wyłączenia? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie!
    Jestem laikiem w elektronicznych turbinach i całkiem nieźle się tu rozgościłem. Ty też możesz!

    Facebook

    Etykiety

    elektronika akcesoria poradniki komputery recenzje gadżety pc telefony akcesoria do telefonu drukarki smartfony telefony komórkowe fotografia klawiatura słuchawki monitory myszki komputerowe wideo
    Obsługiwane przez usługę Blogger.

    Archiwum bloga

    • ►  2022 (19)
      • ►  października 2022 (3)
      • ►  września 2022 (3)
      • ►  sierpnia 2022 (1)
      • ►  kwietnia 2022 (1)
      • ►  marca 2022 (1)
      • ►  lutego 2022 (2)
      • ►  stycznia 2022 (8)
    • ►  2021 (17)
      • ►  grudnia 2021 (1)
      • ►  października 2021 (1)
      • ►  września 2021 (3)
      • ►  lipca 2021 (1)
      • ►  czerwca 2021 (1)
      • ►  maja 2021 (1)
      • ►  kwietnia 2021 (1)
      • ►  marca 2021 (1)
      • ►  lutego 2021 (2)
      • ►  stycznia 2021 (5)
    • ▼  2020 (30)
      • ▼  grudnia 2020 (3)
        • Ile RAM-u do gier?
        • Jaka obudowa do komputera?
        • Jaki procesor do gier?
      • ►  listopada 2020 (3)
      • ►  października 2020 (4)
      • ►  września 2020 (2)
      • ►  sierpnia 2020 (2)
      • ►  lipca 2020 (1)
      • ►  maja 2020 (1)
      • ►  marca 2020 (4)
      • ►  lutego 2020 (4)
      • ►  stycznia 2020 (6)
    • ►  2019 (38)
      • ►  grudnia 2019 (4)
      • ►  listopada 2019 (3)
      • ►  października 2019 (6)
      • ►  września 2019 (2)
      • ►  sierpnia 2019 (3)
      • ►  lipca 2019 (3)
      • ►  czerwca 2019 (2)
      • ►  maja 2019 (3)
      • ►  kwietnia 2019 (3)
      • ►  marca 2019 (3)
      • ►  lutego 2019 (3)
      • ►  stycznia 2019 (3)
    • ►  2018 (41)
      • ►  grudnia 2018 (4)
      • ►  listopada 2018 (2)
      • ►  października 2018 (6)
      • ►  września 2018 (7)
      • ►  lipca 2018 (6)
      • ►  czerwca 2018 (7)
      • ►  maja 2018 (1)
      • ►  kwietnia 2018 (5)
      • ►  marca 2018 (3)

    Polecane wpisy

    Najtańsze tusze do drukarki Brother
    Dlaczego drukarka nie drukuje?

    Szukaj na tym blogu

    Najlepsze wpisy

    • Gdzie wyrzucić zużyte tusze do drukarek? Na pewno nie do kosza!
    • Smartfon Huawei Y6 (SCL-L01). Recenzja starego modelu
    • Karty pamięci + czytnik kart pamięci + adapter microSD
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?

    Popularne posty

    • Tusze do drukarek. Jak nie wydawać na nie majątku?
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?
    • A4 Tech KV-300H - recenzja
    • Klawiatura bezprzewodowa Smart TV
    facebook

    Przy współpracy z BeautyTemplates | Udostępniono przez Gooyaabi Templates

    Wróć na górę