Dlaczego laptop nie widzi WiFi?
listopada 06, 2020Dlaczego laptop nie widzi WiFi? Cóż, najprościej powiedzieć, że nie ma oczu Wiem jednak, że taka odpowiedź nie zadowoli każdego, więc pójdę z tematem nieco głębiej. Co sprawia, że laptop nie odczytuje żadnej sieci? Dlaczego nie widzi akurat tej jednej, na której Ci zależy i co ma z tym wspólnego uwielbiana przez wszystkich aktualizacja Windowsa? Pora zacząć dochodzenie!
Niewielki pstryczek w długi nos Microsoftu nie jest przypadkowy – najwięcej „usterek” i problemów pojawia się właśnie po aktualizacji systemu i to właśnie tutaj powinieneś szukać przyczyn. Na wstępie należy sprawdzić stan sieci bezprzewodowej. Może być tak, że jest ona nieaktywna. Jeśli w miejscu, w którym powinien być charakterystyczny symbol WiFi, widzisz ikonkę samolotu – to już wiadomo, że winowajcą jest system samolotowy, który musiał uruchomić się po aktualizacji (choć większe prawdopodobieństwo jest takie, że to użytkownik włączył ten tryb przez przypadek). To jednak jeden z wielu możliwych scenariuszów. Inne wcale nie muszą być tak błahe i proste w rozwiązaniu.
Może być tak, że Twój laptop ma przeinstalowanego Windowsa i aktualizacja wywaliła sterowniki. Wtedy trzeba pobrać wszystkie nowe sterowniki do karty sieciowej. Zanim jednak zaczniesz się martwić, jak pobierzesz nowe sterowniki bez internetu, zalecam odpalić diagnostykę sieci WiFi – mało kto ma pojęcie, jak często to pomaga.
Czemu laptop nie widzi WiFi?
Kolejnym krokiem (jeśli poprzednie nie podziałały) Będzie sprawdzenie karty WiFi w menedżerze urządzeń. Tam dostać się możesz na kilka sposobów – najprościej jest wpisać frazę „menedżer urządzeń” w miejsce wyszukiwarki Windowsa (najczęściej w lewym rogu paska zadań). Możesz też wejść w „ten komputer > właściwości > menedżer urządzeń”. Najpewniejszym sposobem jest natomiast komenda: klawisz WIN + R i wpisane „devmgmt.msc”. To najskuteczniejszy sposób, bo działa także na starszych wersjach systemu, a nie powinienem przecież z góry zakładać, że każdy pracuje na dziesiątce.
Kiedy już znajdziesz się w menedżerze zadań, wystarczy sprawdzić zakładkę „karty sieciowe”. Po jej rozwinięciu powinno się pokazać cokolwiek, a najlepiej, jeśli pokaże się Twoja karta i żółtym wykrzyknikiem, który zakomunikuje, jakie błędy nie pozwalają na normalną pracę. Tutaj najpopularniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest usunięcie i ponowne zainstalowanie wszystkich sterowników. Czasami trzeba zainstalować cały pakiet sterowników, ale to zabieg nieunikniony i nie ma sensu grymasić – ważne, żeby rozwiązać problem. Raz, a dobrze.
Czy potrzebna jest karta sieciowa?
Problem może jednak leżeć gdzie indziej. Warto więc ZRESETOWAĆ sieć i sprawdzić, czy to rozwiąże problemy. Czasami (powody mogą być różne, ale najczęściej to wina użytkownika) laptop przestaje pracować z WiFi na zasilaniu bateryjnym. To opcja oszczędzania energii, którą można w każdej chwili wyłączyć. W kolejnym scenariuszu karta WiFi będzie zwyczajnie wyłączona – jeśli tak jest w Twoim przypadku, to wystarczy klawisz WIN + R i wpisanie ncpa.cpl. Potem klikasz „włącz” i jesteśmy w domu.
To oczywiście tylko i wyłącznie wierzchołek góry lodowej – potencjalnych przyczyn jest tyle, ile jest użytkowników i laptopów. Uwzględniłem jednak wszystkie najważniejsze i najczęstsze problemy, więc jestem przekonany, że to wystarczy w 80% przypadków. Co z pozostałymi 20%? Najprościej będzie pobrać wszystkie nowe sterowniki. To wcale nie jest takie trudne.
W celu uzyskania odpowiednich (bo nie nowych!) sterowników do karty, warto zaprzyjaźnić się z funkcją Windows Update. Właśnie tutaj znajdziesz sterowniki, które umożliwią Twojej karcie poprawne funkcjonowanie. Dopiero potem będziesz mógł pobrać najnowsze sterowniki z oficjalnej strony producenta. Wszystko, co zdobędziesz w Windows Update, wystarczy, by sprzęt pozwalał na pracę. Mimo to głupotą byłoby pozostanie na tych sterownikach, bo kolejna aktualizacja systemu znowu może wszystko wywalić. Dlatego po zainstalowaniu sterowników z WU, natychmiastowo powinieneś wpaść także na stronę producenta.
0 komentarze