Strony

  • Facebook

Techno-logicznie! | Blog technologiczny: nowinki technologiczne, nowości technologiczne

    • Strona główna
    • Komputery
    • _Klawiatura
    • _Myszki komputerowe
    • _Monitory
    • Fotografia
    • Elektronika
    • _Telefony
    • _Akcesoria do telefonu
    • _Słuchawki
    • Wiedza
    • _Recenzje
    • _Poradniki
    • Drukarki
    • O mnie

     Umówmy się – jak chcesz pograć w nowe tytuły, to bez drogiej karty się nie uda. Zanim ktoś zarzuci mi, że nie doceniam moderów i w głowie mi tylko wymagające RPG, to chyba każdy powinien zadać sobie pytanie – jaki jest sens grania w przygodowego RPG-a w najniższej możliwej rozdzielczości, ze śmiesznie skonfigurowanymi detalami i pustym otoczeniem. Jasne, nie samą grafiką gra stoi, ale ustawienia minimalne, które zaleca producent, to absolutne minimum, bez którego rozgrywka traci swój urok. Schodzenie jeszcze niżej z ustawieniami jest więc nieporozumieniem.

    Jaka karta graficzna do 4K

    Dzisiaj jednak nie będę mówił o minimum. Wręcz przeciwnie – pochwalę się czymś, z czego jestem naprawdę dumny i choć wiem, że nowa karta graficzna posłuży przede wszystkim do pracy, to na pewno odpalę na niej kilka tytułów, które zdążyłem już ograć na starszej konfiguracji.

    Jaka karta graficzna do gier

    Bohaterem dzisiejszego wpisu jest RTX 2070 SUPER, czyli absolutny top pod względem wydajności. Wiem – na rynku rozgościły się już nowsze modele z serii 30, ale model 2070 z 8GB RAM dalej jest solidny. Solidny, bo poradzi sobie z każdym tytułem, bo wersja mini nie zajmie Ci wszystkich slotów, bo aktywne chłodzenie naprawdę daje radę. Wymieniać można godzinami, ale przecież najważniejsze jest to, że pograsz we wszystkie tytuły – od Valhalli, po wymagające RDR 2, aż do nadchodzącego Cyberpunka. Mówimy oczywiście o rozsądnej rozdzielczości, przyjemnych detalach i przynajmniej 60 fps'ach. Taki komfort to podstawa dla gracza. RTX 2070 ten komfort gwarantuje.

    Jaka karta graficzna do 4K?

    Kolejnym mocnym atutem jest pełne wsparcie dla 4K. Obecnie wcale nie trudno o monitor, który obsługuje taką rozdzielczość, a gry w Ultra HD wyglądają po prostu wzorowo – nawet te starsze. Problem w tym, że do 4K potrzebna jest naprawdę mocna karta. RTX 2070 w zupełności tutaj wystarcza, o ile stwierdzenie „w zupełności” jest adekwatne do karty za grubo ponad 2000 zł. Z drugiej jednak strony RTX 2060 może nie dać rady z rozdzielczością 4K przy bardziej wymagających tytułach, więc model 2070 jest tutaj absolutnym minimum. Warto o tym pamiętać.

    Najlepsze karty graficzne

    Mówiąc o karcie graficznej z serii RTX, nie da się przemilczeć kwestii Ray tracingu. Choć dla wielu ta technologia jest przerostem formy nad treścią, tak ja widzę tutaj ogromne pole do popisu. Naprawdę. Sęk w tym, że słabszy model, czyli RTX 2060 nie jest wystarczająco mocny, żeby sobie z tym poradzić. Warto wspomnieć też o tym, że ray tracing OBECNIE stoi na średnim poziomie, z zaznaczeniem, że technologia jest nieustannie rozwijana. Zadowalające efekty – chociażby w BF'ie 5 – widać już dzisiaj, ale na fajerwerki warto jeszcze trochę poczekać.

    RTX 2070 SUPER

    Podsumujmy – 8GB DDR6, rzeczywiste taktowanie pamięci 1750 MHz, efektywne taktowanie pamięci 14000 MHz i taktowanie rdzenia na poziomie 1605 MHz (1800 w trybie Boost). Do tego dochodzi aktywne chłodzenie oraz 3 wyjścia DisplayPort. To naprawdę wiele. Tak naprawdę karta graficzna RTX 2070 gwarantuje świeżość przez co najmniej 2-3 lata. Oznacza to, że zagrasz na niej na przyzwoitych detalach nawet za 3 lata. Rzeczywistość jest jednak taka, że RTX 2070 wystarczy na jeszcze więcej. Weźmy takiego Cyberpunka – Redzi rekomendują GTX'a 1017. RTX go zjada – pod każdym względem. Właśnie dlatego postanowiłem zebrać wszystkie oszczędności i zamówić nową kartę. Mam ją już od kilku dni, ale ciarki ciągle takie, jak w momencie, kiedy otwierałem drzwi kurierowi. Gracze ZROZUMIEJO!

    Czytaj dalej

     Każdy, kto kojarzy bloga, pewnie wie, że lubię grać. Lubię spędzać wieczory ze swoim laptopem i grać – we wszystko, co mam aktualnie pod ręką. Problem w tym, że pod ręką mam coraz mniej. Kiedyś miałem więcej czasu na granie. Problem w tym, że gry nie były tak rozbudowane, a ja na każdy tytuł musiałem długo oszczędzać. Teraz mogę sobie pozwolić na jedną/dwie gry w miesiącu. Problem leży gdzie indziej – zwyczajnie nie mam czasu. Z jednej strony trochę smutek, bo wiedźmina raczej szybko nie ogram, ale z drugiej – w końcu wróciłem do starych dobrych gier przeglądarkowych. Taki powrót do korzeni to świetna sprawa. Świetna, bo nie gram z sentymentu – te gierki naprawdę dają radę!

    War Thunder wymagania

    Żeby nie było – nie jestem zachwycony wszystkim. Big Bang Empire czy symulator farmy to raczej nie moje klimaty, ale taki War Thunder to gra, która zasługuje na uwagę. Co podoba mi się w niej najbardziej? Chyba to, że biorę laptopa, odpalam przeglądarkę i gram. Bez tracenia czasu na pobieranie plików, bez kupowania pełnej wersji gry za 250 zł. Po prostu wchodzę i gram. Czy to znowu 2010 rok? Najwyraźniej!

    Mam wrażenie, że ludzie potrzebują takich gier. Ludzie potrzebują tej chwili wytchnienia – na kanapie, z przekąskami i bez stresu. Właśnie takie granie mi aktualnie odpowiada i jak patrzę na to, ile osób jest zalogowanych w jednej chwili na serwerze. Doceniam społeczność nie tylko za jej liczebność, ale przede wszystkim za całokształt. Fora, materiały na YT i sama gra – wszystko jest przyjemne i spokojnie, zupełnie jakby w grze bawiły się dorosłe osoby, które po prostu chcą się rozerwać i odprężyć. To zupełnie inne w porównaniu do tego, co można spotkać chociażby w LoLu czy CS'ie i właśnie za to doceniam samą grę.

    War Thunder na przeglądarce

    Jak grać w War Thunder? Poradnik!

    Patrząc na wymagania: 4GB RAM, procesor 2-rdzeniowy 2,4 GHz i karta graficzna Nvidia GeForce 460, mam wrażenie, że gra nie sprawi problemów żadnej maszynie – zwłaszcza że przedstawiłem wymagania zalecane. Umówmy się – nowe smartfony ze średniej półki są mocniejsze i to dużo, ale to dobrze. Właśnie fakt, że wymagania są praktycznie zerowe, sprawia, że społeczność może być tak duża i różnorodna. W końcu dzisiejsze laptopy biurowe nie są potworami gamingowymi. Gry na przeglądarkę nie sprawiają jednak problemów nikomu, więc grać można na każdym komputerze.

    War-thunder

    Sam mam raczej mocny sprzęt – niejednokrotnie opisywałem swój nowy laptop na blogu – ale rozumiem, że niektórzy takiego sprzętu nie potrzebują i dla mnie to całkowicie zrozumiałe. Domyślam się, że to właśnie dlatego gry na przeglądarkę przeżywają obecnie drugą młodość. Nowe tytuły bywają wymagające. Niektóre palą nawet nowe konfiguracje sprzętowe, więc tytuły, które są łagodne, nawet dla starszych laptopów, na pewno będą przyciągać graczy w każdym wieku.

    War Thunder po Polsku

    Wspominałem już o dużej społeczności. Warto dopowiedzieć, że same funkcje społecznościowe także są rozbudowane. W War Thunder można zakładać klany, prowadzić bitwy i zawierać sojusze. Możliwości jest naprawdę sporo. Jeśli Ty także szukasz czegoś przyjemnego do pogrania, to koniecznie sprawdź War Thunder na przeglądarkę. W końcu nie masz nic do stracenia. Do zyskania masz za to bardzo dużo – w końcu mówię o grze, która pozwala się rozerwać. Bez stresu, toksycznych graczy, skomplikowanego interfejsu czy wszędobylskiego pay2win. Liczy się tylko przyjemność z rozgrywki i to jest najlepsze!

    War Thunder poradnik

    Żeby nie było za słodko – gra nie jest doskonała. Jeśli mam na coś narzekać, to z całą pewnością będzie to balans drużyn. Już nie raz trafiły mi się mecze, w których z góry było wiadomo, która drużyna wygra. To jest denerwujące – zwłaszcza jak wpadłeś na chwilę, żeby się zrelaksować.

    Trzeba jednak zaznaczyć, że problem z balansem drużyn dotyka każdej gry multiplayer – bez wyjątku. Czynników, które sprawiają, że problem jest niemożliwy do rozwiązania, jest naprawdę wiele. Dlatego też nie skreślam gry przez słaby balans, bo musiałbym skreślić każdą grę multiplayer.

    Czytaj dalej

     Dlaczego laptop nie widzi WiFi? Cóż, najprościej powiedzieć, że nie ma oczu Wiem jednak, że taka odpowiedź nie zadowoli każdego, więc pójdę z tematem nieco głębiej. Co sprawia, że laptop nie odczytuje żadnej sieci? Dlaczego nie widzi akurat tej jednej, na której Ci zależy i co ma z tym wspólnego uwielbiana przez wszystkich aktualizacja Windowsa? Pora zacząć dochodzenie!

    Czemu laptop nie widzi WiFi?

    Niewielki pstryczek w długi nos Microsoftu nie jest przypadkowy – najwięcej „usterek” i problemów pojawia się właśnie po aktualizacji systemu i to właśnie tutaj powinieneś szukać przyczyn. Na wstępie należy sprawdzić stan sieci bezprzewodowej. Może być tak, że jest ona nieaktywna. Jeśli w miejscu, w którym powinien być charakterystyczny symbol WiFi, widzisz ikonkę samolotu – to już wiadomo, że winowajcą jest system samolotowy, który musiał uruchomić się po aktualizacji (choć większe prawdopodobieństwo jest takie, że to użytkownik włączył ten tryb przez przypadek). To jednak jeden z wielu możliwych scenariuszów. Inne wcale nie muszą być tak błahe i proste w rozwiązaniu.

    Czy potrzebna jest karta sieciowa

    Może być tak, że Twój laptop ma przeinstalowanego Windowsa i aktualizacja wywaliła sterowniki. Wtedy trzeba pobrać wszystkie nowe sterowniki do karty sieciowej. Zanim jednak zaczniesz się martwić, jak pobierzesz nowe sterowniki bez internetu, zalecam odpalić diagnostykę sieci WiFi – mało kto ma pojęcie, jak często to pomaga.

    Czemu laptop nie widzi WiFi?

    Kolejnym krokiem (jeśli poprzednie nie podziałały) Będzie sprawdzenie karty WiFi w menedżerze urządzeń. Tam dostać się możesz na kilka sposobów – najprościej jest wpisać frazę „menedżer urządzeń” w miejsce wyszukiwarki Windowsa (najczęściej w lewym rogu paska zadań). Możesz też wejść w „ten komputer > właściwości > menedżer urządzeń”. Najpewniejszym sposobem jest natomiast komenda: klawisz WIN + R i wpisane „devmgmt.msc”. To najskuteczniejszy sposób, bo działa także na starszych wersjach systemu, a nie powinienem przecież z góry zakładać, że każdy pracuje na dziesiątce.

    laptop bez WiFi

    Kiedy już znajdziesz się w menedżerze zadań, wystarczy sprawdzić zakładkę „karty sieciowe”. Po jej rozwinięciu powinno się pokazać cokolwiek, a najlepiej, jeśli pokaże się Twoja karta i żółtym wykrzyknikiem, który zakomunikuje, jakie błędy nie pozwalają na normalną pracę. Tutaj najpopularniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest usunięcie i ponowne zainstalowanie wszystkich sterowników. Czasami trzeba zainstalować cały pakiet sterowników, ale to zabieg nieunikniony i nie ma sensu grymasić – ważne, żeby rozwiązać problem. Raz, a dobrze.

    Czy potrzebna jest karta sieciowa?

    Problem może jednak leżeć gdzie indziej. Warto więc ZRESETOWAĆ sieć i sprawdzić, czy to rozwiąże problemy. Czasami (powody mogą być różne, ale najczęściej to wina użytkownika) laptop przestaje pracować z WiFi na zasilaniu bateryjnym. To opcja oszczędzania energii, którą można w każdej chwili wyłączyć. W kolejnym scenariuszu karta WiFi będzie zwyczajnie wyłączona – jeśli tak jest w Twoim przypadku, to wystarczy klawisz WIN + R i wpisanie ncpa.cpl. Potem klikasz „włącz” i jesteśmy w domu.

    Dlaczego laptop nie widzi WiFi

    To oczywiście tylko i wyłącznie wierzchołek góry lodowej – potencjalnych przyczyn jest tyle, ile jest użytkowników i laptopów. Uwzględniłem jednak wszystkie najważniejsze i najczęstsze problemy, więc jestem przekonany, że to wystarczy w 80% przypadków. Co z pozostałymi 20%? Najprościej będzie pobrać wszystkie nowe sterowniki. To wcale nie jest takie trudne.

    W celu uzyskania odpowiednich (bo nie nowych!) sterowników do karty, warto zaprzyjaźnić się z funkcją Windows Update. Właśnie tutaj znajdziesz sterowniki, które umożliwią Twojej karcie poprawne funkcjonowanie. Dopiero potem będziesz mógł pobrać najnowsze sterowniki z oficjalnej strony producenta. Wszystko, co zdobędziesz w Windows Update, wystarczy, by sprzęt pozwalał na pracę. Mimo to głupotą byłoby pozostanie na tych sterownikach, bo kolejna aktualizacja systemu znowu może wszystko wywalić. Dlatego po zainstalowaniu sterowników z WU, natychmiastowo powinieneś wpaść także na stronę producenta.

    Czytaj dalej
    Nowsze
    Posty
    Starsze
    Posty

    Cześć!



    Jesteś maniakiem komputerowym i nie wyobrażasz sobie dnia bez kontaktu z myszką i ulubionym RPG? A może kompletnie nie znasz się na komputerach i nie możesz nawet zapamiętać, gdzie znajduje się ten X do wyłączenia? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie!
    Jestem laikiem w elektronicznych turbinach i całkiem nieźle się tu rozgościłem. Ty też możesz!

    Facebook

    Etykiety

    elektronika akcesoria poradniki komputery recenzje gadżety pc telefony akcesoria do telefonu drukarki smartfony telefony komórkowe fotografia klawiatura słuchawki monitory myszki komputerowe wideo
    Obsługiwane przez usługę Blogger.

    Archiwum bloga

    • ►  2022 (19)
      • ►  października 2022 (3)
      • ►  września 2022 (3)
      • ►  sierpnia 2022 (1)
      • ►  kwietnia 2022 (1)
      • ►  marca 2022 (1)
      • ►  lutego 2022 (2)
      • ►  stycznia 2022 (8)
    • ►  2021 (17)
      • ►  grudnia 2021 (1)
      • ►  października 2021 (1)
      • ►  września 2021 (3)
      • ►  lipca 2021 (1)
      • ►  czerwca 2021 (1)
      • ►  maja 2021 (1)
      • ►  kwietnia 2021 (1)
      • ►  marca 2021 (1)
      • ►  lutego 2021 (2)
      • ►  stycznia 2021 (5)
    • ▼  2020 (30)
      • ►  grudnia 2020 (3)
      • ▼  listopada 2020 (3)
        • Jaka karta graficzna do gier?
        • War Thunder – wymagania i recenzja
        • Dlaczego laptop nie widzi WiFi?
      • ►  października 2020 (4)
      • ►  września 2020 (2)
      • ►  sierpnia 2020 (2)
      • ►  lipca 2020 (1)
      • ►  maja 2020 (1)
      • ►  marca 2020 (4)
      • ►  lutego 2020 (4)
      • ►  stycznia 2020 (6)
    • ►  2019 (38)
      • ►  grudnia 2019 (4)
      • ►  listopada 2019 (3)
      • ►  października 2019 (6)
      • ►  września 2019 (2)
      • ►  sierpnia 2019 (3)
      • ►  lipca 2019 (3)
      • ►  czerwca 2019 (2)
      • ►  maja 2019 (3)
      • ►  kwietnia 2019 (3)
      • ►  marca 2019 (3)
      • ►  lutego 2019 (3)
      • ►  stycznia 2019 (3)
    • ►  2018 (41)
      • ►  grudnia 2018 (4)
      • ►  listopada 2018 (2)
      • ►  października 2018 (6)
      • ►  września 2018 (7)
      • ►  lipca 2018 (6)
      • ►  czerwca 2018 (7)
      • ►  maja 2018 (1)
      • ►  kwietnia 2018 (5)
      • ►  marca 2018 (3)

    Polecane wpisy

    Najtańsze tusze do drukarki Brother
    Dlaczego drukarka nie drukuje?

    Szukaj na tym blogu

    Najlepsze wpisy

    • Gdzie wyrzucić zużyte tusze do drukarek? Na pewno nie do kosza!
    • Smartfon Huawei Y6 (SCL-L01). Recenzja starego modelu
    • Karty pamięci + czytnik kart pamięci + adapter microSD
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?

    Popularne posty

    • Tusze do drukarek. Jak nie wydawać na nie majątku?
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?
    • A4 Tech KV-300H - recenzja
    • Klawiatura bezprzewodowa Smart TV
    facebook

    Przy współpracy z BeautyTemplates | Udostępniono przez Gooyaabi Templates

    Wróć na górę