Z czego składa się komputer?
marca 04, 2020
Z czego składa się komputer? Jeszcze kilka lat temu takie pytanie wzbudziłoby śmiech – w końcu każdy posiadacz komputera doskonale to wiedział. Dzisiaj jednak, kiedy moda na laptopy i gotowe zestawy jest aż tak powszechna, można zauważyć pewne braki – zwłaszcza wśród młodszych użytkowników. A szkoda – taka wiedza pomaga skutecznie rozbudowywać komputer i czyścić go z kurzu.
Ponawiam pytanie – z czego składa się komputer? Dla zachowania pozorów profesjonalizmu, pominę tutaj peryferia, czyli klawiaturę, myszkę czy monitor i skupię się na tym, co skrywa skrzynka. Dlatego też wyliczankę rozpocznę właśnie od obudowy.
A ta nie jest już tylko i wyłącznie spoiwem i ochroną. Nowe obudowy często są naprawdę ładne – estetyka jest zachowana na najwyższym poziomie, niektóre obudowy są szklane i wzbogacone o ledy – ale to już świat gamingu.
Kolejnym elementem jest oczywiście płyta główna. To właśnie na niej montowane są najważniejsze podzespoły. Płyta umożliwia wspólną pracę pozostałych podzespołów i modułów. Dlatego też można ją uznać za najważniejszy element komputera. Sam format płyty decyduje o tym, na jakie podzespoły będzie mógł sobie pozwolić użytkownik.
Najwyższa pora przejść do serca, czyli procesora. Od tego komponentu zależy nie tylko wydajność jednostki, ale też zdolność do wykonywania na komputerze wielu czynności w tej samej chwili. Obecnie na rynku wybiera się pomiędzy Intelem i AMD. Procesory różnią się między sobą mocą obliczeniową, liczbą rdzeni i wątków i wieloma innymi czynnikami, jak zapotrzebowanie na energię czy pamięć podręczną.
Kolejnym podzespołem jest oczywiście GPU – gracze taką wyliczankę zaczynają właśnie od karty graficznej. Podstawowym podziałem jest oczywiście ten na kartę zintegrowaną z procesorem oraz dedykowaną, czyli taką o większej wydajności. To od karty graficznej zależy jakość obrazu, który jest przesyłany do monitora. Z dedykowanych kart, użytkownicy wybierają pomiędzy kartami Nvidia i AMD.
Z czego składa się komputer poza tym, co już wymieniono? Oczywiście z RAM-u. Pamięć podręczna jest używana przez PC podczas użytkowania. Od ilości tej pamięci zależy to, jak wydajna będzie jednostka.
Z ważniejszych elementów pozostaje jeszcze odpowiednie chłodzenie. Procesor i karta graficzna potrafią osiągnąć zawrotne temperatury i bez dodatkowej pomocy może być naprawdę krucho. Najważniejszą częścią układu chłodzenia jest oczywiście wentylator, a ten z kolei z reguły jest na procesorze.
Oczywiście nic nie mogłoby pracować, gdyby nie prąd – dlatego też zasilacz zawsze będzie niezbędnym elementem. Karta dźwiękowa już tak istotna nie jest, ale dalej – po prostu dobrze ją mieć. Sam widzisz – to nie jest trudne. Komponentów, które tworzą PC nie ma zbyt wiele. Dlatego samodzielne składanie było (i tak naprawdę ciągle jest) nie tylko dobrą zabawą dla geeków, ale też szansą na łatwe zaoszczędzenie pieniędzy.
0 komentarze