Strony

  • Facebook

Techno-logicznie! | Blog technologiczny: nowinki technologiczne, nowości technologiczne

    • Strona główna
    • Komputery
    • _Klawiatura
    • _Myszki komputerowe
    • _Monitory
    • Fotografia
    • Elektronika
    • _Telefony
    • _Akcesoria do telefonu
    • _Słuchawki
    • Wiedza
    • _Recenzje
    • _Poradniki
    • Drukarki
    • O mnie

    CNC, czyli Computerized Numerical Control to często spotykany rodzaj obrabiarek, czyli tokarek, frezarek, elektrodrążarek i wielu innych urządzeń. Dzięki nim praca przebiega szybciej, a ich precyzja jest znacznie większa niż podczas pracy manualnej. Czym właściwie są takie maszyny?




    Maszyna CNC co to?


    Urządzenia CNC to specjalistyczne układy sterowania numerycznego. Można je programować przy pomocy wbudowanego mikrokomputera. Są to sterowalne urządzenia komputerowe służące do obróbki materiałów. Taki system sterujący jest całkowicie skomputeryzowany. Hala obrabiarek CNC powinna spełniać wszystkie standardy i atesty, dlatego maszyny powinny być osłaniane lub hala powinna być zabezpieczona przed kurzem, pyłem i zanieczyszczeniami dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będą kurtyny PCV, które możesz zamówić tutaj: https://kurtynypcvpaskowe.pl/kurtyny-plandekowe/. Wykorzystując układy CNC można mieć pewność powtarzalności uzyskiwanych rezultatów, a każdy element powstający przy ich użyciu jest taki sam, co pozwala na bezpieczne wykonywanie dużych ilości produktów. Maszyn CNC można używać do obróbki drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych, ale sprawdzają się także do precyzyjnego obrabiania szkła, czy innych materiałów. Dzięki czemu możliwe jest wykonanie przeróżnych, skomplikowanych kształtów w rekordowo krótkim czasie. 

    Programowanie takich maszyn przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie przeprowadzane jest projektowanie wspomagane komputerowo, które musi zostać przetłumaczone na plan sterowania maszyny, dopiero po nim może zostać przeprowadzona właściwa obróbka. W praktyce takie programowanie sprowadza się do kodu alfanumerycznego, który wprowadza się w interfejs użytkownika, pozwala on na wprowadzenie danych, ale także na komunikację z osobą obsługującą maszynę, poprzez wyświetlane komunikaty. Pozwala to przejść do wykonywania zadania, zmianę parametrów czy analizę postępów.

    Najpopularniejsze rodzaje sterowania, wykorzystywane przez maszyny CNC to sterowanie:

    • odcinkowe, które jest odpowiedzialne za przemieszczanie się narzędzia, tak jak było to zaplanowane,
    • punktowe, które umieszcza wykorzystywane narzędzie w dokładnie określonym położeniu,
    • kształtowe, którego celem jest wykonanie pełnego zakresu bryły.

    Komputerowe układy sterowania numerycznego obecnie są bardzo popularne i ciężko wyobrazić sobie branżę produkcyjną, przemysłową czy wytwórczą bez nich.



    Jak wygląda praca operatora CNC?


    Operator CNC, który odpowiada za niemal cały proces obróbki, musi mieć wiedzę oraz odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zadania. Wymagania stawiane operatorom takich maszyn to, między innymi:

    • umiejętność programowania,
    • umiejętność serwisowania,
    • umiejętność modyfikacji dotychczasowych programów,
    • umiejętność obsługa tradycyjnych, ręcznych obrabiarek,
    • umiejętność doboru odpowiedniego materiału oraz tworzywa do obróbki,
    • umiejętność dokonania oceny zużycia maszyn oraz narzędzi.

    Pierwszym krokiem do zostania operatorem maszyny CNC może być odbycie zawodowego kursu, podczas którego kandydat do tego zawodu poznaje kompletny zakres obowiązków i zdobywa umiejętności. Aby nauczyć się programowania maszyn CNC należy zrobić rozszerzony i zwykle dłuższy kurs na operatora programistę CNC. Zarobki takiego operatora wahają się w zależności od regionu i firmy. Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą 3000-6000 zł netto. Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników wciąż rośnie, a co za tym idzie – oferowane stawki są wyższe.
    Czytaj dalej

    Fotografia produktowa, tak jak sama nazwa wskazuje, polega na fotografowaniu produktów, w celu ich wypromowania. Wiele firm i sklepów sprzedających własne produkty, zgłasza się do profesjonalnych fotografów, z prośbą o zrobienie zdjęć oferowanych przez nich produktów, umieszczanych później na stronach sklepów czy w magazynach. Jak zostać fotografem specjalizującym się w tego rodzaju zdjęciach?

    fot. unsplash zgodnie z licencją

    Fotografia produktowa. Co to?

    Na pewno wiele razy widziałeś reklamy produktów w internecie, magazynach czy na billboardach. Zdjęciami reklamowanych produktów zajmują się fotografowie. Aby wyeksponować największe atuty reklamowanych produktów, potrzebny jest dobry aparat, ale nie tylko. To przede wszystkim umiejętności fotografa decydują o tym, jaki będzie efekt sesji. W tym przypadku fotograf nie zajmuje się wyłącznie robieniem zdjęć. Przygotowuje on odpowiednie tło, ustawia oświetlenie i układa produkty, tak aby wyeksponować nawet najmniejszy detal. Zdjęcia muszą być przede wszystkim ostre i autentyczne. Zdjęcia produktów służą do ich wypromowania. Mają zachęcić do ich kupna. Fotograf zajmujący się fotografią produktową na co dzień zajmuje się fotografowaniem przeróżnych produktów. Są to m.in.: kosmetyki, obuwie, perfumy, telefony, a nawet alkohole. Jeśli sklep ma zamiar wypromować nową kolekcję kieliszków do degustacji whisky, zgłasza się z tym do fotografa, który robi zdjęcia produktów. Przed tym fotograf często przygotowuje się do sesji zdjęciowej. Najczęściej szuka rzetelnego bloga prowadzonego przez miłośnika whisky, aby dowiedzieć się więcej o tym trunku i sposobie jego picia. 

    fot. unsplash zgodnie z licencją

    Fotografia produktowa w domu?

    Tak, to możliwe! Chcąc specjalizować się w tego rodzaju fotografii, pierwsze sesje zdjęciowe możemy wykonywać w domu. Wystarczy tylko posiadanie aparatu i odpowiedniego tła. W sieci bez problemu można znaleźć różnego rodzaju tła i dopasować ich styl do produktów, które chcemy fotografować. Na początku mogą być to produkty, które już posiadamy w naszych domach np. różnego rodzaju kosmetyki czy perfumy. Należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Sztuczne oświetlenie pełni ważną funkcję, dlatego też inwestycja w profesjonalne lampy to podstawa. O czym także warto pamiętać? To, że fotografia produktowa nazywana jest także fotografią bezcieniową. Aby zrobić dobre zdjęcie produktowe należy zniwelować wszelkie możliwe cienie. Nie jest to jednak łatwe. Dużą rolę odgrywa odpowiednie ułożenie produktu, jak również oświetlenie. Bardzo ważnym aspektem jest także sam obiektyw. Nie może on zniekształcać fotografowanych produktów, a przy jego zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na jego wszystkie parametry. 

    Coraz więcej firm i sklepów korzysta z usług fotografów specjalizujących się w fotografii produktowej. Nic dziwnego, każdy z nich chce wypromować swój produkt, a jednym ze sposobów promocji są właśnie zdjęcia. Może udostępnić je później na stronie sklepu, w social mediach, na billboardach czy w gazecie. Możliwości jest naprawdę sporo! 


    Czytaj dalej

    Przed fotografem każdego dnia stoi wiele nowych wyzwań, zwłaszcza przed tym, który fotografią zajmuje się profesjonalnie. Współpracując z klientami, musi być on gotowy na realizację różnorodnych zleceń. Nigdy nie wie, jakie oczekiwania klienta będzie musiał spełnić. Profesjonalny fotograf inwestuje w kupno różnego rodzaju obiektywów, których każdego dnia używa podczas swojej pracy. Każdy z obiektywów używany jest do innego rodzaju zdjęć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie obiektywy do jakich zdjęć, koniecznie przeczytaj ten wpis.

    fot. unsplash zgodnie z licencją

    Jaki obiektyw do aparatu?

    W portfolio wieloletniego fotografa znajdują się różnego rodzaju zdjęcia. Nic więc dziwnego, że w swojej kolekcji ma on wiele obiektywów, a każdy z nich wykorzystywany jest do innego rodzaju fotografii. Jednego dnia może on robić zdjęcia rodzinne, drugiego zdjęcia promujące otwarcie nowego hotelu, a jeszcze innego zdjęcia dla klienta, który prowadzi sklep z filtrami do maszyn rolniczych – https://agro-filtry.pl/filtry/palfinger-pk-13500. Jeśli planujesz zakup obiektywu szerokokątnego, powinieneś wiedzieć, że tego rodzaju obiektywy wykorzystywane są głównie do fotografowania wnętrz, architektury czy krajobrazów. To właśnie taki obiektyw wybierany jest głównie przez początkujących, ponieważ można zabrać go ze sobą nad morze, do miasta, a nawet na mecz. Jak sama nazwa wskazuje, obiektyw szerokokątny obejmuje szeroki kadr. Do obiektywów szerokokątnych zaliczane jest również tzw. rybie oko. Choć obraz zrobiony tym obiektywem jest zniekształcony, to jego kąt widzenia wynosi 180 stopni, a często nawet więcej. 

    Obiektyw makro pozwala na sfotografowanie obiektów, tak, aby uchwycić nawet najmniejszy, z pozoru nieistotny detal. Idealnie nadaje się do fotografii roślin, pojedynczych przedmiotów, czy owadów. Jeśli masz zamiar wykonywać zdjęcia z bliska, do tego rodzaju zdjęć używaj właśnie tego rodzaju obiektywu. O czym warto wspomnieć, a o czym nie wiedzą osoby rozpoczynające przygodę z fotografią, to na pewno to, że obiektywy dzielą się na obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. Co to oznacza? W dużym skrócie - obiekty zmiennoogniskowe umożliwiają przybliżanie i oddalanie obrazu, a stałoogniskowe, nie.

    fot. unsplash zgodnie z licencją

    Jaki obiektyw kupić?

    Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Na rynku dostępne są także teleobiektywy, obiektywy do portretów czy te ze standardową ogniskową. Co więcej, każdy obiektyw ma inne parametry, a te z pozoru nieistotne, mają ogromne znaczenie. Wszystko zależy od tego, w jakim celu zamierzamy używać aparatu. Profesjonalny fotograf w swojej kolekcji ma zazwyczaj wszystkie możliwe obiektywy. Amator zaczyna od jednego, a z czasem, gdy jego zainteresowanie fotografią staje się coraz większe, decyduje się na zakup kolejnego. Na dwóch obiektywach nigdy się nie kończy! Decyzja o zakupie nowego obiektywu powinna być jednak przemyślana. Chcąc kupić nowy obiektyw, musimy liczyć się z bardzo dużym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakup obiektywu z drugiej ręki. Używane obiektywy można kupić za naprawdę atrakcyjną cenę, bez konieczności przeznaczania na ich zakup wszystkich oszczędności. 

    Czytaj dalej
    Nowsze
    Posty
    Starsze
    Posty

    Cześć!



    Jesteś maniakiem komputerowym i nie wyobrażasz sobie dnia bez kontaktu z myszką i ulubionym RPG? A może kompletnie nie znasz się na komputerach i nie możesz nawet zapamiętać, gdzie znajduje się ten X do wyłączenia? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie!
    Jestem laikiem w elektronicznych turbinach i całkiem nieźle się tu rozgościłem. Ty też możesz!

    Facebook

    Etykiety

    elektronika akcesoria poradniki komputery recenzje gadżety pc telefony akcesoria do telefonu drukarki smartfony telefony komórkowe fotografia klawiatura słuchawki monitory myszki komputerowe wideo
    Obsługiwane przez usługę Blogger.

    Archiwum bloga

    • ▼  2022 (19)
      • ▼  października 2022 (3)
        • CNC – co to znaczy?
        • Fotografia produktowa. Jak zacząć?
        • Jakie obiektywy do jakich zdjęć?
      • ►  września 2022 (3)
      • ►  sierpnia 2022 (1)
      • ►  kwietnia 2022 (1)
      • ►  marca 2022 (1)
      • ►  lutego 2022 (2)
      • ►  stycznia 2022 (8)
    • ►  2021 (17)
      • ►  grudnia 2021 (1)
      • ►  października 2021 (1)
      • ►  września 2021 (3)
      • ►  lipca 2021 (1)
      • ►  czerwca 2021 (1)
      • ►  maja 2021 (1)
      • ►  kwietnia 2021 (1)
      • ►  marca 2021 (1)
      • ►  lutego 2021 (2)
      • ►  stycznia 2021 (5)
    • ►  2020 (30)
      • ►  grudnia 2020 (3)
      • ►  listopada 2020 (3)
      • ►  października 2020 (4)
      • ►  września 2020 (2)
      • ►  sierpnia 2020 (2)
      • ►  lipca 2020 (1)
      • ►  maja 2020 (1)
      • ►  marca 2020 (4)
      • ►  lutego 2020 (4)
      • ►  stycznia 2020 (6)
    • ►  2019 (38)
      • ►  grudnia 2019 (4)
      • ►  listopada 2019 (3)
      • ►  października 2019 (6)
      • ►  września 2019 (2)
      • ►  sierpnia 2019 (3)
      • ►  lipca 2019 (3)
      • ►  czerwca 2019 (2)
      • ►  maja 2019 (3)
      • ►  kwietnia 2019 (3)
      • ►  marca 2019 (3)
      • ►  lutego 2019 (3)
      • ►  stycznia 2019 (3)
    • ►  2018 (41)
      • ►  grudnia 2018 (4)
      • ►  listopada 2018 (2)
      • ►  października 2018 (6)
      • ►  września 2018 (7)
      • ►  lipca 2018 (6)
      • ►  czerwca 2018 (7)
      • ►  maja 2018 (1)
      • ►  kwietnia 2018 (5)
      • ►  marca 2018 (3)

    Polecane wpisy

    Najtańsze tusze do drukarki Brother
    Dlaczego drukarka nie drukuje?

    Szukaj na tym blogu

    Najlepsze wpisy

    • Gdzie wyrzucić zużyte tusze do drukarek? Na pewno nie do kosza!
    • Smartfon Huawei Y6 (SCL-L01). Recenzja starego modelu
    • Karty pamięci + czytnik kart pamięci + adapter microSD
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?

    Popularne posty

    • Tusze do drukarek. Jak nie wydawać na nie majątku?
    • Niemiecka klawiatura - czym różni się od polskiej?
    • A4 Tech KV-300H - recenzja
    • Klawiatura bezprzewodowa Smart TV
    facebook

    Przy współpracy z BeautyTemplates | Udostępniono przez Gooyaabi Templates

    Wróć na górę