Czy programowanie jest trudne?
lutego 07, 2022Od dłuższego czasu jesteśmy zasypywanie rozmaitymi informacji na temat bajecznie wysokich zarobków pośród programistów. Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy to nie najwyższa pora, aby się przebranżowić i podjąć naukę zawodu, którego specjaliści są rozchwytywani na rynku pracy. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Pewnie zastanawiałeś się wiele razy jak trudne jest rozpoczęcie swojej przygody w świecie programowania? Otóż początkowo może sprawiać wrażenie, że jest to całkiem inny świat, do którego dostęp mają jedynie nieliczni. Odpowiedź z pewnością nie będzie prosta, a samo programowanie nie będzie dla każdego.
Czy programowanie jest dla mnie?
Występuje wiele języków programistycznych, których zadaniem jest wydawanie poleceń i realizację zadań opisanych przez specjalistę. Komendy są zrozumiałe przez komputer, który działa wedle postawionych algorytmów. Najpopularniejszymi językami programowania są:
• Python
• C#
• C++
• Java
• JavaScript
Nie dajcie się zwieść wieloma artykułami w internecie na temat najpopularniejszych języków, gdzie na pierwszym miejscu pojawi się Python. Jest to oczywiście najpopularniejszy i bardzo dobry język od którego można rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, jednak jeśli zależy nam na szybkim podjęciu pracy i skupieniu się konkretach, to C# będzie w tej chwili najlepszym wyborem. Jego składnia jest bardziej skomplikowana, ale można przy jego użyciu zrobić nieco więcej. Jest preferowany w wielu firmach i z pewnością jeśli przeglądałeś ogłoszenia z ofertami pracy to właśnie C# jest tym, który przewija się najczęściej.
Czy muszę znać podstawy prowadząc sklep?
Tutaj zaczynają się schody, bo bycie "programistą z konieczności" czasami naprawdę jest na wagę złota. Możesz dzisiaj wykupić pełną opiekę nad sklepem... Ba! Możesz kupić kompletnego gotowca. Rynek się wręcz ugina, bo i e-commerce prężnie się rozwija. W kwestii "gotowców" też co nieco wiem, bo - jak część czytelników już wie - sam zajmuję się elektroniką na "pełen etat". Co więcej, kupiłem sklep internetowy, który był gotowy do pracy. Z pełną obsługą (programistyczną i merytoryczną). Mimo to uważam, że podstawy programowania dalej są w cenie, bo nie musisz czekać na realizację drobnych zadań, jak korekta nagłówków na sklepie - absolutne podstawy, ale zawsze coś
Na czym polega praca programisty?
Podstawowym zadaniem, zanim programista siądzie do klawiatury, jest określenie problemu, który ma być rozwiązywany przez kod. Stworzenie planu, całego projektu, gdzie będzie rozrysowana cała architektura działania. Informacje wejściowe, oraz warunki które jeśli spełnione inicjują kolejne zachowania programu.
Mamy do czynienia z logiką matematyczną, którą poznałeś już w liceum, więc jeśli dobrze sobie radziłeś w tamtym czasie, to także podczas programowania doskonale się odnajdziesz. Oczywiście jeśli byłeś kiepski z matematyki, nie wyklucza tego, że staniesz się doskonałym programistą. W życiu zmieniają się priorytety oraz sama motywacja do nauki. W okresie szkolnym zwyczajnie mogłeś nie być wystarczająco gotowy na tego typu wyzwania, które Cię nie zaciekawiły.
Przykładowe działanie programu: podaj liczbę; jeśli liczba jest mniejsza od 9 napisz – za mała
num = int(input('podaj liczbę: '))
if num < 9:
print("za mała")
else:
print("super")
Prawda, że proste? Z pewnością rozumiesz na czym polega programowanie, a ten prosty przykład mam nadzieję, że zachęcił Cię do poszerzania wiedzy w tym zakresie. Z biegiem czasu będzie zależało Ci na optymalizacji kodu i zwieraniu go w 50, zamiast 150 linijkach. Oczywiście trening czyni mistrza, więc zalecamy naukę od tych najprostszych prób, które w przyszłości zaowocują naprawdę dochodową pracą w branży IT.
0 komentarze