Jak działa drukarka laserowa?

sierpnia 19, 2019

Proces drukowania laserowego może brzmieć na dosyć tajemniczy i ciężki do wyjaśnienia, na szczęście w praktyce okazuje się to o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się zdawać. Wystarczy chwila lektury, żeby dowiedzieć się, jak działa ta niezwykła technologia. Postanowiłem trochę przybliżyć wam ten proces. Zapraszam do przeczytania mojego artykułu!

Co warto wiedzieć?

Na samym początku warto skupić się na tym, żeby posegregować informacje, które zamierza się przyswoić. Ciężko cokolwiek zrozumieć, jeśli tematy poruszane są w chaotyczny sposób, bez zachowania konkretnej kolejności. Tyczy się to nie tylko drukarek laserowych, ale wszystkich informacji, nie ważne, o jaką dziedzinę chodzi. Przedstawię wam listę rzeczy, które omówię w tym artykule, w kolejności, w jakiej będą się pojawiały. Zacznę od ładunków elektrycznych, bardzo ważnych dla drukarek laserowych i następnie przejdę do omawiania bębna. Kolejnym krokiem będzie opisanie utrwalacza i kontrolera. Sprawdzimy, co robi laser w drukarce i o co tak właściwie chodzi w tonerach.


Ładunki elektryczne w drukarce laserowej


Wyładowania elektryczne są głównym mechanizmem wykorzystywanym w drukarkach laserowych, to właśnie dzięki nim cały proces jest skuteczny. Służą jako tymczasowy klej do toneru i sprawiają, że bęben drukujący może spełnić swoje zadanie. Ładunki elektryczne są zazwyczaj przenoszone przez specjalne szczotki ładujące do pozostałych części urządzenia, a nie, jak to zazwyczaj w technologii bywa za pomocą drutu ładującego. Gdy elektryczność odpowiednio naładuje bęben, ten może przejść do kolejnej części pracy.


Drukarka laserowa i bęben


Gdy bęben jest już naładowany dodatnio, zaczyna powoli się obracać, emitując w ten sposób niewielką wiązkę światła. To właśnie ona rozładowuje określone punkty na powierzchni, które przyjmują w ten sposób ujemny ładunek elektryczny. Rozrysowany obszar pokrywany jest tonerem naładowanym dodatnio, który przykleja się do wzoru, tworząc w ten sposób wydruk. Następnie powierzchnia bębna przechodzi przez lampę wyładowczą, która naświetla fotoreceptor i usuwa obraz elektrostatyczny, by ostatecznie przejść przez drut ładujący i uzyskać dodatni ładunek elektryczny.

Utrwalacz kończy pracę


W momencie, w którym prace w bębnie zostają zakończone, kartka papieru transportowana jest do utrwalacza – to para rolek, które rozgrzewają się do 300 stopni Celsjusza. To właśnie one topią proszek tonera, łącząc go z włóknami papieru. Gdy wydruk jest już gotowy, kartka wysuwa się z drukarki, w tym momencie można ją już zabrać. Czy to wszystko, co można wiedzieć na temat drukarek laserowych? Oczywiście, że nie!


Kontroler mózgiem operacji


Bez kontrolera nie dałoby się niczego wydrukować – to on analizuje i przesyła wszystkie niezbędne do działania informacje, tworząc odpowiedni wzór i uruchamiając poszczególne mechanizmy w odpowiednim momencie. Odpowiada za komunikację między komputerem a drukarką, umożliwia podłączenie się do głównego urządzenia za pomocą kabla USB, Wi-Fi lub Bluetooth.

Może Ci się spodobać także

0 komentarze